„Czerwony alarm dla ludzkości”

Pod takim hasłem upłynęła mobilność 15 członków kadry Zespołu Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku. Zespół Szkół postawił sobie ambitny cel podniesienia kompetencji dotyczących środowiska i zmian klimatycznych, które były możliwe dzięki realizacji projektu nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000063077 finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W lipcu wyjechali oni na szkolenie do Grecji, gdzie w greckiej szkole zdobywali wiedzę, kompetencje i umiejętności. W odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnym społeczeństwem, kadra zaangażowała się w działania, których celem jest propagowanie zrównoważonego stylu życia oraz rozwiązań przyjaznych środowisku. Mobilność nauczycieli do Grecji stanowiła ważny krok w osiągnięciu tego celu.

Podczas pobytu w szkole greckiej, kadra zapoznała się m.in. z raportem Intergovernmental Panel on Climate Change ( Międzyrządowego Panelu dotyczącego zmian klimatycznych), z którego wynika m.in. to, jakie zmiany klimatyczne będą się objawiać na świecie i jakie konsekwencje to ze sobą niesie. Z analizy raportu dowiedzieli się też, że w Polsce będą to susze i powodzie.

Przekaz płynący z raportu oraz słów Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Gutteres o czerwonym alarmie dla ludzkości („Red code for humanity”), określają precyzyjnie, że zmiany klimatyczne są wywołane przez człowieka. Jest to główne przesłanie, które kadra chce ująć w swoich programach nauczania i działaniach, w celu edukacji swoich podopiecznych, gdyż zmiany postaw trzeba pielęgnować od najmłodszych lat.

Pobyt w szkole pozwolił też kadrze na poznanie machiny denialistycznej oraz postaw dotyczących zaprzeczeniu zmian klimatu. Było to niezwykle ważne, gdyż poprzez ćwiczenia praktyczne kadra dzięki argumentom merytorycznym nauczyła się przełamywać opór przed zmianą postaw wśród uczniów. Poznała sposoby aktywizacji dzieci i młodzieży, w aktywne działania na rzecz środowiska. Podczas szkolenia poruszony został też temat naszego najbliższego otoczenia, którego jesteśmy częścią, czyli Unii Europejskiej. Kadra szczegółowo zapoznała się z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku, czyli Europejskim Zielonym Ładem.

Tematyka szkolenia wiąże się z głównymi celami Zespołu Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku, które skupiają się na rozwijaniu kompetencji uczniów i kadry w zakresie ochrony środowiska i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mobilność nauczycieli do Grecji była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale również do zainspirowania pozostałej części kadry do aktywnego zaangażowania się w kwestie ekologiczne.

Wierzymy, że wdrożenie praktycznych umiejętności i inspirujących doświadczeń zdobytych podczas mobilności przyczyni się do kształtowania postaw proekologicznych w społeczności szkolnej. To kolejny krok na drodze do stworzenia pokolenia świadomych obywateli, gotowych do podejmowania działań na rzecz ochrony naszej planety i spowolnienia tempa zachodzących zmian klimatycznych.

Mobilność kadry szkoły, wpłynęła na zwiększenie kompetencji w zakresie języka angielskiego, a także kompetencji kulturowych, osobistych i społecznych. Dzięki mobilności kadra wróciła pełna zapału aby w formie m.in. warsztatów przekazywać uczniom zdobytą wiedzę, a przede wszystkim aktywnie wpływać na ich postawy. Wiedza i praktyka będzie miała miejsce swoje odzwierciedlenie w nadchodzącym roku szkolnym. Działania te będą skierowane przede wszystkim do osób, które nie miały możliwości wyjazdu na mobilność do szkoły partnerskiej w Grecji. Przypomnijmy, że szkolenie kadry to tylko jeden z dwóch głównych elementów projektu. Drugim były mobilności młodzieży. Jesienią 2022 roku oraz wiosną 2023 roku łącznie 59 uczniów i uczennic udało się do szkoły greckiej, by razem ze swoimi rówieśnikami z Grecji zwiększać swoje kompetencje dotyczące środowiska i zmian klimatu, kompetencje cyfrowe oraz w zakresie języka angielskiego.

Projekt, który realizuje Zespół Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku to projekt, który jest realizowany w ramach akredytacji Erasmus +, którą szkoła uzyskała łącznie do 2027 roku, czyli do czasu nowej perspektywy finansowej. Już jesienią kolejni uczniowie będą mieli okazję zwiększać swoje kompetencje i zdobywać niezapomniane wspomnienia i przyjaźnie ze swoimi greckimi rówieśnikami.