opłatek

Zdalne uroczyste spotkanie wigilijne uczniów kl.I

To spotkanie rozpoczęto 22 grudnia na platformie Microsoft 365 w aplikacji Teams, od powitania i przypomnienia, co to jest Wigilia?

Uczniowie, m.in. usłyszeli, że za kilka dni, niektórzy za kilkanaście, gdy zapłonie pierwsza gwiazdka, usiądą razem przy stole, przy pięknie rozświetlonej i ustrojonej choince. Wigilię i święta Bożego Narodzenia, większość z nas, najchętniej spędza w domu, w gronie najbliższych. Dorośli i dzieci, długo się do nich przygotowują, gromadzą prezenty, wszyscy robią generalne porządki, ubierają choinkę, a wigilijny stół zastawiają świątecznymi potrawami, kładą opłatek lub prosforę (św. chleb).

Najczęściej w czasie dzielenia się opłatkiem, czy prosforą składamy sobie życzenia. Na pytanie: -Czego życzycie nam wszystkim (naszym rodzinom, koleżankom, kolegom, rodzicom, nauczycielom)? Dzieci najczęściej odpowiadały: Św. Mikołaja, prezentów, szczęścia, zdrowia, miłości, szybkiego powrotu do szkoły, zgody.

Następnie wysłuchały wiersza „Wieczór wigilijny” – T. Kubiaka Biały obrus lśni na stole, pod obrusem siano. Płoną świeczki na choince co tu przyszła na noc. Na talerzu kluski z makiem, karp jak księżyc srebrny. Zasiadają wokół stołu dziadek z babcią, krewni. Już się z sobą podzielili opłatkiem rodzice. Już złożyli wszyscy wszystkim moc serdecznych życzeń.

Wreszcie przyszedł czas na smakowanie przygotowanych tradycyjnych potraw wigilijnych. Od dawnych czasów na stół podawano potrawy z ryb, mąki, kaszy, suszonych grzybów, owoców, miodu, orzechów. Sądzono, że 12 dań lub więcej, wróżyło dobrobyt w nadchodzącym roku.

Wszyscy wiemy, że każde dziecko uwielbia święta Bożego Narodzenia. W związku z tym, pierwszaki po krótkim zastanowieniu się, udzielały odpowiedzi na pytanie: -Za co lubię te święta?
-Dostajemy wtedy prezenty od Św. Mikołaja, ubieramy z rodzicami choinkę, jemy pyszne potrawy wigilijne, ciasta, śpiewamy i słuchamy kolęd, spotykamy się z rodziną przy stole, czasem możemy pobawić się na śniegu.

Poeta ks. J.Twardowski w wierszu: “Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?” przypomniał nam: Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia ? Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby się uczyć miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać.

Po zjedzeniu wigilijnego posiłku, dzieci kolejno śpiewały kolędy. Potem wysłuchały w dwóch językach najbardziej znaną w świecie kolędę „Cicha noc”.

Na zakończenie spotkania, wychowawczyni życzyła dzieciom i ich rodzinom, zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a 2021 rok pozwolił nam nadal żyć w zdrowiu, w gronie rodziny i przyjaciół, w tolerancji, cieszyć się szczęściem, pomyślnością i darzyć miłością.
Ps. Serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania wigilijnego .