kuferek

Uczniowie kl.2 podziwiają Skarby z Mielnickiego Kuferka

Korzystając z pięknej pogody, dnia 8 września wybraliśmy się z wychowawczynią p. Elżbietą Śnieżko, na wycieczkę do prywatnego muzeum etnograficznego państwa Heleny i Sergiusza Szczygoł. Poznaliśmy tam bardzo bogate zbiory przedmiotów używanych w dawnych czasach na wsi, a obecnie już prawie nieznanych dzieciom.
Duże zainteresowanie wzbudziła opowieść o tym, jak kiedyś nie było sklepów, a ludzie wszystko musieli sami robić. Na przykład uprawiali i odpowiednio obrabiali len, niezbędny do wytwarzania w domu ubrań. Jak była to trudna praca, niektórzy mogli się przekonać, m.in. sprawdzając swoje umiejętności tkackie na krosnach.
Równie ciekawy był też pokaz dawnych narzędzi gospodarczych i mielenia zboża w żarnach. Oprócz zgromadzonych starych sprzętów codziennego użytku, mieliśmy okazję podziwiać artystyczną twórczość pani Heleny.
To była niezwykła i pełna emocji wizyta. Dziękujemy serdecznie Gospodarzom za poświęcony czas, barwne opowieści pani Heleny o życiu jej przodków, a przede wszystkim za ocalenie od zapomnienia aż tylu bezcennych pamiątek. Zachęcamy wszystkich do odwiedzin tego niezwykle malowniczego, tajemniczego i pełnego skarbów Mielnickiego Kufra.