Szkoła Sukcesu II

efs         szkola sukcesu ii         kapital ludzki 87

Od października 2011 roku w Zespole Szkół w Mielniku realizowany jest projekt „ Szkoła Sukcesu II”. Jest on kontynuacją projektu „Szkoła Sukcesu” realizowanego roku szkolnym 2009/2010.

Wszystkie działania skierowane były i są na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Naszym głównym problemem, który chcemy rozwiązać realizując projekty edukacyjne jest brak motywacji do nauki, do wszelkiego działania, wybieranie przez naszych uczniów tego co łatwe, proste, efektowne, a nie dające gwarancji lepszej przyszłości ( lepszego wykształcenia, lepszej pracy i płacy…)

Dążymy do tego, aby nasi uczniowie zechcieli pokonywać trudności, bariery i aby byli pewni własnych sił i możliwości poprzez:

Zad. nr 1 - zajęcia wyrównawcze dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum rozwijające kompetencje kluczowe z wykorzystaniem technologii informatycznej, zajęcia z przedmiotów: j. polski, matematyka, historia, przyroda, geografia, fizyka, chemia realizowane w kl. V, VI szkoły podstawowej i III gimnazjum miały na celu lepsze przygotowanie najsłabszych uczniów do sprawdzianów i egzaminów przeprowadzanych na zakończenie poszczególnych etapów edukacyjnych.

Zad. nr 2 - zajęcia specjalistyczne dla 6 uczniów gimnazjum i 8 uczniów szkoły podstawowej posiadających orzeczenia poradni pedagogiczno- psychologicznej, metodą ośrodków pracy. Na zajęciach tych uczniowie uczyli się , jak radzić sobie w prostych sytuacjach życia codziennego. Zajęcia kulinarne „Pieczenie ciasta” obejmowały kolejne czynności: odczytanie przepisu na ciasto, zrobienie stosownych zakupów, obliczenie ile trzeba na to pieniędzy, upieczenie i podanie „Murzynka”. Nie obyło się bez zmywania naczyń i sprzątania kuchni . Było dużo zabawnych sytuacji i radości podczas wykonywania tych czynności.

Zad. nr 3 -„Pozwól mi zrobić , a zrozumiem” – realizacja przez 42 uczniów gimnazjum 15 projektów edukacyjnych rozwijających kompetencje kluczowe. Uczniowie, w zakupionej ze środków Unii Europejskiej pracowni chemicznej, wykonywali różne doświadczenia, prowadzili prace badawcze przedstawiające wykorzystanie wiedzy w życiu codziennym. Zrealizowano m.in. projekty pod tytułem: „Raz, dwa, trzy chemię polubisz i ty”, „ Sole wokół nas”, „ Z elektrycznością za pan brat”,

Zad. nr 4 - w ramach zajęć z języków obcych (208 godzin z języka angielskiego i 130 godzin z języka rosyjskiego dla 175 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum rozwijających kompetencję porozumiewania się) dzieci i młodzież w pięknie wyposażonej pracowni językowej (zakupionej również ze środków UE) uczyła się wierszy, piosenek, zwrotów i słownictwa charakterystycznego dla danego kraju, np. Rosji, Wielkiej Brytanii. Poznawała zabytki i życie codzienne mieszkańców.

Zad. nr 5 -„Każdy wielki był niewielki”- zajęcia dla 66 uczniów kl. I-III szkoły podstawowej budzące wiarę we własne możliwości i motywację do nauki. Poznawali życiorysy wybitnych ludzi takich jak: Astrid Lindgren, Leonardo da Vinci, Jana Matejko i Jana Meli, gdy ci chodzili do szkoły, uczyli się, pracowali, mieli różnego rodzaju problemy, cieszyli się z pierwszych sukcesów itp. Dzięki tym działaniom nasi uczniowie uświadomili sobie, że osiągnięcie każdego celu jest możliwe, trzeba tylko naprawdę chcieć.

Zad. nr 6 -SZOK- zajęcia z doradztwa zawodowego i wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej dla 63 uczniów gimnazjum; celem zajęć było ukierunkowanie uczniów gimnazjum na wybór takiej szkoły, zawodu, które są dla nich najlepsze ze względu na ich indywidualne predyspozycje.

Zad. nr 7 -„Spotkania ze sztuką”- wyjazdy edukacyjne rozwijające świadomość i ekspresję kulturalną u 63 uczniów gimnazjum i 112 uczniów szkoły podstawowej. Wyjazdy do dużych miast, do kina, do teatru, muzeum uczą, jak zachowywać się w wyżej wymienionych miejscach i jak odbierać dzieła artystyczne. Pokazywały inny świat niż ten otaczający na co dzień naszych uczniów. Łącznie odbyło się 10 wyjazdów w których jednorazowo uczestniczyło 39 uczniów.

Zad. nr 8 -„Zobaczę, dotknę, zapamiętam” - obóz naukowo –badawczy dla 35 uczniów szkoły podstawowej. Nauka dla większości naszych uczniów kojarzy się z nudnym wkuwaniem rzeczy, które mało ich interesują. Obóz naukowo – badawczy miał za zadanie pokazanie , jak można inaczej (tzn. oglądając zabytki, dotykając żywych okazów przyrody) uczyć się przyrody , geografii, biologii, historii w naturalnym środowisku i jak zdobyta wiedza może pomagać zrozumieć otaczające środowisko, zdobywać wiedzę i umiejętności.

Zad. nr 10 -szkolenie na temat innowacyjnych metod nauczania dla nauczycieli Zespołu Szkół w Mielniku. Na szkoleniu zapoznano nauczycieli z najnowszymi metodami aktywizowania uczniów.

Zad. nr 11 – szkolenie dla nauczycieli i kadry realizującej projekt na temat równości szans kobiet i mężczyzn. Szkolenie miało na celu przedstawienie istniejących stereotypów dotyczących funkcjonowania w społeczeństwie kobiet, mężczyzn, osób niepełnosprawnych i sposobów walki z nimi poprzez odpowiednią edukację dzieci i młodzieży od najmłodszych lat.

Szkoła Sukcesu II