Podsumowanie projektu "Szkoła Sukcesu II"

27 września 2012 roku w Zespole Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku odbyło się podsumowanie projektu „ Szkoła Sukcesu II – rozwój umiejętności kluczowych drogą do sukcesu”.

w ramach Priorytetu IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach; działania 9.1.-Wyrównywanie szans edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty; poddziałania 9.1.2.- Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Ten projekt jest kontynuacją projektu „Szkoła Sukcesu” realizowanego w latach 2009-2010. Głównym celem obu przedsięwzięć było udowodnienie każdemu uczniowi naszej szkoły , że jest skazany na sukces; że może odnieść sukces, jeżeli tylko wspólnie z nauczycielami i rodzicami odkryje, jakie ma predyspozycje, w czym jest najlepszy. Dam uciąć sobie głowę- mówiła pani dyrektor Alicja Sawczuk Kierownik Projektu, że każdy z nas może być mistrzem w wybranej dziedzinie życia społecznego, kulturalnego, naukowego czy sportowego, tylko musi odkryć co mu pomoże odnieść sukces i zarobić pieniądze, a jednocześnie stanie się pasją i przyjemnością w życiu.

Aby pomóc uczniom odkryć, w czym są najlepsi organizowaliśmy szereg działań, realizując kolejne zadania w naszym projekcie.

Zadanie 1 - zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, historii, matematyki, przyrody w szkole podstawowej i z chemii, geografii, fizyki, historii, języka polskiego i matematyki w gimnazjum. Celem zajęć było ułatwienie każdemu uczniowi zdobycia podstawowej wiedzy i umiejętności umożliwiającej kontynuowanie nauki na kolejnych etapach edukacyjnych;

Kolejne zadanie - 2, zajęcia dla uczniów z orzeczeniami realizowane metodą ośrodków pracy- metodą nowatorską w naszej szkole. Polegały one m.in. na upieczeniu ciasta, ale początkiem realizacji było odczytanie przepisu na ciasto, sporządzenie listy potrzebnych produktów, zakupy ai końcowy etap to degustacja wypieku przy pięknie nakrytym stole w gronie zaproszonych uprzednio gości .

Zadanie 3. ”Pozwól mi zrobić a zrozumiem” realizowane było metodą projektów. Najciekawsze z nich to: ”Raz , dwa , trzy chemię polubisz i ty”, „Kreda białe złoto Mielnika”, „Czy Bug jest czysty?”. Uczestnicy podsumowania -dzieci, młodzież i dorośli mogli przyjrzeć się doświadczeniom chemicznym, gdyż te były prezentowane przez uczniów na hali sportowej Zespołu Szkół w Mielniku.

Zadanie 4. to zajęcia z języków obcych. Celem tych zajęć było pokonanie strachu, barier przed wypowiadaniem się po rosyjsku i angielsku. Rezultaty tej pracy obejrzeliśmy podczas uroczystego podsumowania. Był to piękny koncert piosenek rosyjskich i angielskich w wykonaniu niezwykle licznego chóru- uczestników zajęć z języków obcych.

Zadanie 5. ”Każdy wielki był niewielki”- przybliżenie postaci wielkich tego świata- wybranych przez uczniów i nauczycieli kl. I-III szkoły podstawowej. Scenografia , stroje i przedstawienia „ Z wizytą urodzinową u Astrid Lindgren” oraz „Świecie wierszy Jana Brzechwy” zachwycały widzów małych i dużych.

Celem tego zadania było budzenie motywacji, i wiary w to, że możemy osiągnąć w życiu to, co chcemy, bo wielcy tego świata też byli mali, byli normalnymi ,małymi dziećmi pochodzącymi nieraz z bardzo biednych rodzin.

Zadanie 6. SZOK- Szkolny Ośrodek Kariery – to dalsze odkrywanie- w czym jestem najlepszy, co powinienem w życiu robić, odkrywanie pasji, zainteresowań…

Zadanie 7. „Spotkanie ze sztuką” to dziesięć wyjazdów do kina i teatru, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Każda wycieczka łączyła przyjemności dla ducha z przyjemnościami dla ciała- pizzeria, Mac Donald czy KFS. Wycieczki miały wytworzyć potrzebę obcowania z kulturą, sztuką oraz pokazać jak można spędzać wolny czas.

Zadanie 8 – Obóz naukowo- badawczy ” Zobaczę, dotknę , zapamiętam” Wyjazd uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej do Ojcowa, Krakowa i Wieliczki. Pięciodniowy pobyt w hotelu w Woli Kalinowskiej , codzienne zajęcia i wycieczki był to czas wspaniale zorganizowany i wykorzystany .

Kolejne zadania wiązały się ze szkoleniami dla nauczycieli po to by nasi uczniowie byli nauczani w sposób efektywny i profesjonalny tak, aby wrodzone predyspozycje i zdolności jak najszybciej i najtrafniej odkryć.

Podsumowanie projektu "Szkoła Sukcesu II"