Nasze Przedszkole

efs      nasze przedszkole      kapital ludzki 87

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Projekt NASZE PRZEDSZKOLE realizowany był w Zespole Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku  od 1.10.2009 r. do 30.09.2010 r.

Zajęcia skierowane były do dzieci w wieku 3-5 lat z terenu Gminy Mielnik  oraz wychowanków Przedszkola w Zespole Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku.

Zadania realizowane w ramach projektu:

Zad. nr 1
Soboty przedszkolaka. Cykl spotkań (jeden raz w miesiącu) z rodzicami i dziećmi. Prezentowane były osiągnięcia plastyczne i artystyczne dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym;
- Specjaliści diagnozowali dzieci z problemami, a pedagodzy prowadzili zajęcia dla dzieci i ich rodziców uczące jak wspólnie bawiąc się, uczyć i wychowywać;
- Przeprowadzone zostały specjalistyczne warsztaty dla rodziców na temat etapów w rozwoju dziecka i możliwości percepcyjnych charakterystycznych dla każdego etapu rozwojowego;
- Odbyły się dwie wycieczki edukacyjne dzieci wraz z rodzicami: do Białowieży oraz do Janowa Podlaskiego (stadnina koni), jako praktyczna nauka treści przyrodniczych i ekologicznych i również sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny.

Zad. nr 2
Animacja środowiska wiejskiego. Były to wyjazdy do świetlic wiejskich, gdzie dzieci uczestniczące w zajęciach przedszkolnych prezentowały swoje umiejętności (wokalne, taneczne, z języka angielskiego) mieszkańcom gminy i swoim rówieśnikom nie objętym edukacją przedszkolną;
pod kierownictwem nauczycieli przedszkola prowadzone były zajęcia plastyczne, muzyczne i taneczne integrujące społeczność;  każde spotkanie zakończone były wspólnym muzykowaniem przy ognisku

Zad. nr 3
Warsztaty dla rodziców i nauczycieli z zakresu komunikacji interpersonalnej. W zajęciach uczestniczyli chętni rodzice wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat z terenu gminy Mielnik oraz nauczyciele przedszkola.  Celem tych zajęć była poprawa wzajemnych relacji i współpracy pomiędzy rodzicami a nauczycielami przedszkola oraz uświadomienie dorosłym  w jaki sposób powinni komunikować się z dziećmi.

Zad. nr 4
Zajęcia dodatkowe dla dzieci 3-5letnich objętych wychowaniem przedszkolnym:
- Bawimy się po angielsku -  zajęcia z j. angielskiego skierowane do dzieci pięcioletnich
- Ruszajmy się razem - zajęcia prowadzone w dwóch grupach, program dostosowany do możliwości dzieci; zajęcia odbywały się na hali sportowej w Zespole Szkół, w zajęciach udział brali  również rodzice w celu późniejszych, indywidualnych ćwiczeń z dzieckiem
- I Ty potrafisz - na zajęciach tych dzieci poznawały podstawowe kroki tańców narodowych i podlaskich;  w zajęciach brali udział  również rodzice w celu późniejszych, indywidualnych ćwiczeń z dzieckiem; efekty pracy na zajęciach pokazane zostały na konferencji podsumowującej oraz na ogólnodostępnych gminnych obchodach uroczystości z okazji 11 Listopada i 3 Maja.
- Będę aktorem - na zajęciach dzieci realizowały zadania parateatralne i rozluźniające. Odbywały się ćwiczenia języka, ćwiczenia ruchów żuchwy i warg. Pracowano zespołowo i indywidualne
nad scenariuszami wybranych bajek, itp. Efektem było przedstawienia teatralne.
- Klik, klik - zabawy z komputerem – zajęcia skierowane do dzieci pięcioletnich. celem zajęć było osiągnięcie umiejętności posługiwania się komputerem,  jego oprogramowaniem i technologią informacyjną w zakresie możliwym do osiągnięcia
- Będę mówić poprawnie - zajęcia logopedyczne - Po zdiagnozowaniu problemów z wymową w 2-4 osobowych grupach prowadzone były ćwiczenia logopedyczne z udziałem rodziców. Przy prowadzeniu zajęć został wykorzystany sprzęt zakupiony ze środków EFS (wibrator logopedyczny).

Nasze Przedszkole